• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/teak.iroko
  • https://twitter.com/ParkeDeck
TEAK ÜRÜN GRUBU

Yerden ısıtmalı zeminde parke ?

Parke Döşerken Yerden Isıtmalı Sistemlerdeki Püf Noktalar Nelerdir?

 

Yerden Isıtmalı zeminlerde parke uygulanması önemli püf noktaları vardır.ve bunlara harfiyen uyulması gerekmektedir. Her şeyden ince parke kullanılacak bir zemindeki yerden ısıtma sistemi münkünse su ile olmamalı ,eger ısıtma zemin altındaki borulardan su ile sağlanıyor ise sızma olmamalı , parke döşemesinden önce sızmazlık testi mükemmel yapılmalıdır .

Zeminde 27 C den daha fazla sıcaklığa neden olmamalıdır. Yerden ısıtmalı bir zeminde parke , ısıtma sistemi çalışıp durdukça daha fazla ısı farklarına maruz kalacağından daha fazla genleşip büzülecek , bu durum zaman içerisinde panellerin ek yerlerinde açılmalara neden olacaktır.

Uzun vadede bu etkinin engellenmesi pek mümkün değildir. Ancak bu zorlama ısı ve nem değişimlerine daha hassas olan bazı ağaçlarda rahatsız edici boyutlara varır. Bu nedenle ısı değişimlerine çok hassas olan Kayın ve Akçaağaç lamine parkelerin alltan ısıtmalı mekanlara uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Zemindeki olası bağıl nemden kurtulmak amacıyla , uygulamadan 3-4 gün ince ısıtma sistemini çalıştırmaya başlayın ve uygulamaya 2 gün kala sistemi kapatın.

Uygulama bittikten sonra sistemi minimum sıcaklıkta çalıştırmaya başlayıp , maksimum sıcaklığa 3-4 gün içerisinde kademeli olarak yükseltin. Her kış ısıtma sisteminizi açtığınızda ısıyı bu şekilde kademeli olarak arttırın. Bu durum parkenin sistemin koşullarına daha kolay uyum sağlamasını sağlayacaktır.


İROKO ÜRÜN GRUBU