• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/teak.iroko
  • https://twitter.com/ParkeDeck
TEAK ÜRÜN GRUBU

TİK AĞACI - TEAK DECK NEDİR

Teak Ağacı Nedir ?

Teak ağacı doğada bulunuşu itibariyle 40 metre boya kadar uzayabilen, sarı renkli bir ağaçtır. Havayla temas ederek bu sarı renk zamanla koyulaşmaya başlamaktadır. Tik (teak) kelimesinin kökeni, Hindistan’ın güney batısında konuşulan bir dil olan Malayalam lisanında “Thekku” kelimesidir. Teak ağacı güneyde ve güneydoğu Asya’da (Burma, Endonezya, Hindistan, Malezya) doğa şartlarında kendiliğinden yetişen bir ağaçtır. Başta Afrika olmakla beraber Amerika kıtalarında ise yetiştiriciliği ( plantasyon ) yapılmaktadır.Birmanya Tiki Tik ağaçlarının arasında uygulanabilirliği ve dayanıklılığı açısından en öne çıkan tür ise Birmanya teakidir. Birmanya tikini diğer tik ağaçlarından öne çıkaran özelliklerin başında ise doğal desenli gözüken damarlı yüzeyi ve her türlü koşulda göstermiş olduğu direnç gelmektedir. Dolayısıyla özellikle zorlu hava koşulları ve karşılaşılan güçlü etmenlere karşı göstermiş olduğu direnç sayesinde denizcilik sektöründe çokça talep edilmektedir.Birmanya tikinin bu dayanıklılığı ise asırlığa yakın bir ağaç türü olmasından kaynaklanmaktadır. (100. yaşına yaklaşmadan kesilmez. ) Bu yaşa gelen tik ağacı işlenerek kereste haline veya işlenmeden tomruk halde metre küp bazında fiyatlanmaktadır. Bu süreçlerden ve işlemlerden geçen Brimanya tikinin doğal olarak en büyük dezavantajı ise yüksek rakamlara satılmasıdır. Metre küp fiyatı 12.000 – 16.000 Euro arasında değişmektedir. Yüksek fiyatlara ulaşması alıcıları başka tik türlerine ve plastik deck gibi alternatif malzemelere yönlendirmektedir.
İroko ağacı

Diğer adı “Kambala” olarakta bilinen bu tik ağacı Asya yerine aynı doğal şartlara sahip olan Afrika bölgelerinde yetiştirilmektedir. Bazı tik ağaçları gibi plantasyon yapılarak üretilmez. Birmanya tikiyle kıyaslandığında boyları 130 metreye kadar çıkabilmektedir. Sahip olduğu doğal sarı rengi ise 30 günlük süreç içerisinde koyulaşabilmektedir. Familya olarak teak olmamasına rağmen piyasada teak şeklinde de satılabilmektedir.
Teak ağacını ve ürün kalitesini

iki gurupta sınıflandırabiliriz Endonezya’dan gelen (Plantasyon) teak ağacı , birinci gurupta devlet kontrolünde satılan ağaçlar girer bu ağaçlar belli bir çap ve yaşa gelince kesilmektedir.

Tam donanımlı fabrikalar kullanır, bu işletmelerin devletten (Perum Perhutani) yıllık ihtiyaçları kadar istihakları vardır.

Teak Ağaçlar fırın kurutma yapıldıktan sonra işlenir. Hassas makineler ile standartlaşmış yüksek kaliteli ürünler üretilir.

İkinci grup teak ağaçları ise şahısların kendi arazisinden kestikleri (lokal) genç ağaçlardır, bu teak ağaçları devletin kontrolü dışındadır. Bu ürünler atölyelerde yetersiz makinelerle üretildiğinden el veya yüzde 50 makine yapımı diye adlandırılır.

Dünyadaki tik bahçe mobilyası üretiminin yarıdan fazlası bu guruba girer. Birinci guruba göre ortalama yüzde 50 daha ucuzdur. Fırın kurutma yapılmadığından üründe açma, çalışma ve deformasyon olma riski çok yüksektir. Ucuz ürün oluşundan işçilik kalitesi düşüktür. Kaliteli tik ürününde bunlar olmazsa olmazlardır. Kusursuz dizayn ve temiz bir işçilik.

Teak bahçe mobilyaları naturel olarak kullanıldığından montaj öncesi ve sonrası zımpara ile temizlenmelidir. Sonuç olarak Plantasyon Teak’lerinde (plantasyon teak deck ağaçları fiyatları olarak burma teak Deck ile yarı yarıya düşüktür)kendi içerisinde kaliteli olanları vardır.

Ama gerçek teak ağacı (teak deck-decking) satın almak istiyorsanız ve kullanımının uzun süre olmasını istiyorsanız Myanmar Burma Teak Deck Almanızı öneririz.Zaten Myanmar burma teak deck ve Endonezya Plantasyon Teak Deck ağaçlarını yanyana koyduğunuzda aradaki farkı bariz görebilirsiniz.


İROKO ÜRÜN GRUBU