• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/teak.iroko
  • https://twitter.com/ParkeDeck
TEAK ÜRÜN GRUBU

İROKO - İROKO AĞACI

İROKO
İROKO AĞACI


Bilimsel adı: Milicia excelsa

Takson Basamağı: Tür

Üst sınıf: Milicia Bilimsel adı: Milicia excelsa

Takson Basamağı: Tür Üst sınıf: Milicia

Iroko Ağacının Genel Özellikleri

Afrika kökenli Iroko ağacının bir diğer ismi Kambaladır. Teak ağacı asya yağmur ormanlarının bir ürünüdür. Iroko ağacı aynı türün Afrika yağmur ormanlarında yetişen türüdür. Iroko ağacının plantasyon türü yoktur, tamamı doğal ve kesilme çapları minimum 150 cm maximum 400 cm’yi bulan, ağaç yüksekliği 130 metreyi bulan bir ağaç türüdür. İşlendikten sonra stabilitesi çok iyidir. Çarpılma ve şekil bozukluğu yaşanmaz.

Ağaç işlendikten sonra sarımsı bir renkte olup oksijen ile temasa geçtiğinde 1 ay içerisinde kahve ve çikolata rengi arası bir renge dönüşür ve bu renk tüm ürün yüzeyinde aynı tonda olur.Iroko doğal çürümeye, kabuk altı böcek ve hastalıklara karşı yüksek dirençlidir. Kolay kuruyan, çürümeyen, suya ve rutubete karşı dayanıklılığı sebebiyle özellikle tercih edilen bir ağaç türüdür.

Iroko ağacının kullanım alanları oldukça geniştir. Bahçe mobilya sı, parke, tekne, yat, gemi, deck yapımında da kullanılan vazgeçilmez bir ağaç türüdür.

İroko Kereste Özellikleri Afrika’ dan ithal edilen, egzotik bir ahşap türüdür.

İroko ağacı, Afrika kıtasının çok şeitli yerlerinde yetişmekte fakat adını anavatanı olan Fildişi Sahili'nden almaktadır. Botanikteki ismi Milicia excelsa ve Milicia regina' dır.

İroko ağacı Afrika' nın farklı bölgelerinde örneğin Angola' da, Moreira; Kamerun' da, Abang; Gabon' da, Mandji; Kongo'da, Kambala isimleriyle anılır. Yetişkin bir ağacın çapı 80cm ile 100cm arasındadır. Sertliğinden dolayı genelde dış mekan kullanımında tercih edilen bir ahşaptır. Özgül ağırlığı 0, 66 gr/cm3 tür.

Altın rengi ile kahve rengi tonları arasında kerestesinin yüzeyinde biraz daha açık tonuyla göze çarpan damarları oldukça şıktır. Bu güzelliği sayesinde mutfak tezgahından yer döşemesine kadar bir çok alanda tercih edilmektedir.

Özellikleri
: Zaman içinde rengi sarıdan koyu kahverengiye dönüşür. Afrika'dan ithal edilen, fırınlanmış egzotik bir ahşap türüdür. İroko ağacı, sertliğinden dolayı genelde dış mekan kullanımında tercih edilen bir ahşaptır. Ağır, yağlı ve yüksek yoğunluğa sahip olduğundan dolayı Teak ağacına en yakın alternatif olarak sunulmaktadır. Özgül ağırlığı 0,66 gr/cm3 tür.

Kullanıldığı Yerler : İroko, dayanıklılık ve uzun ömür gerektiren dış mekan uygulamalarında, zemin kaplaması olarak, bahçe mobilyalarında ve tekne yapımında kullanılan çok dekoratif ve uzun ömürlü bir ağaçtır. %100 Doğaldır.

Sağlam ve dekoratiftir. Uzun Ömürlüdür. İşçilik, zaman ve malzemeden tasarruf sağlar. Kenar bandı ve kaplama gibi maliyetleri yoktur. Kullanılan tutkal çevre dostudur.


İROKO ÜRÜN GRUBU