• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/teak.iroko
  • https://twitter.com/ParkeDeck
TEAK ÜRÜN GRUBU

Parke Genleşme Boşluğu

Parke Genleşme Boşluğu ve Maksimum Uygulama Alanı Nedir?

Açık havada kurutma, özel fırınlardaki hassas kurutma işlemleri ve 3 katmanlı yapı ahşabın doğal çalışma miktarını minimuma indirse de ağaç lifleri her zaman nemli havada bağıl nem etkisi ile genleşecek, kuru havalarda ise su kaybederek büzüşecektir. Bu kaçınılmaz doğal tepkiye izin vermek amacıyla duvar, eşik, kalorifer borusu, kapı stoperi vb. elemanlarla parke arasında genleşme boşluğu bırakılmalıdır.

Bu boşluk tüm duvarlardan Alan Genişliği (MT) X 1.5 mm. olarak bırakılmalı, minimum boşluk miktarı 10 mm. olmalıdır. Genleşme boşlukları süpürgelik , geçiş profili ve özel kapama halkaları ile kapatılabilir. Süpürgelikler asla parkeye monte edilmemelidir. Düzgün dikdörtgen şekilli mekanlarda maksimum uygulama alanı 200 m2 'yi geçmemelidir. Ancak bunun yanında genişliği 10 mt. ya da uzunluğu 20 mt. ve daha fazla olan mekanlarda tek alan yerine bölerek uygulama yapılmalıdır.

Etrafındaki odalarla küçük dikdörtgen veya üçgenlere bölünen koridorlarda veya benzer mekanlarda bu kurallara uyulsa da küçük köşelerde daha fazla deformasyon olabilir. Bu durumu engellemenin en iyi yolu bu tür mekanları bağımsız düzgün alanlara bölmek ya da yere yapıştırma uygulama yapmaktır.

İROKO ÜRÜN GRUBU